Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť
ja a fitness

09. 05. 2017

Ja a fitness. Môj pohlaď na to prečo, ako a čo zato.

Dnes som sa rozhodol napísať aj niečo o sebe. O tom, kto som, čo robím, prečo to robím a čo mi to dalo. Opíšem Vám moju krkolomnú, dlhú cestu ku kariére osobného trénera, ktorá začala na povale nášho domu.

Kto teda som? Mám 22 rokov a som osobný tréner. Vždy som hľadal prácu, ktorá ponúka vnútorné naplnenie, ktorá by ma bavila, a v ktorej by som dokázal vidieť výsledky mojej snahy. Byť osobným trénerom nie je až tak prácou, ako poslaním. Myslím, že ľudia potrebujú v tejto oblasti pomoc, pretože súčasná doba ich nesmierne tlačí zlým smerom, ďaleko od zdravého tela a životného štýlu. Preto sa stále snažím ľudom ukázať, čo im zmena v podobe cvičenia a lepšieho stravovania prinesie. Nieje to však len krajší výzor, čo Vám cvičenie prinesie.

Začínal som ako 12 ročný chlapec, introvert bez konkrétnych záujmov, u nás doma na povale.  Spočiatku som si cvičením len vypĺňal čas mimo školy a počítača. Potom som však začal na sebe badať malé zmeny – možno to však bol len placebo efekt :). Dôležité je, že som sa z chlapca na povale preniesol až k dnešku. Všetko, čo ma v živote stretlo, čo sa mi v živote stalo, nejako ovplyvnilo to, že cvičím. Verím, že ak by som sa nesnažil vyzerať lepšie, mnoho príležitostí by mi uniklo pomedzi prsty.

Cvičením som získal sebavedomie, ktoré mi otvorilo brány do širšieho sveta. Postupom času sa ľudia a veci, o ktorých som sníval, začali stavať mojou bežnou realitou. Vždy som bol rád, keď som mohol spoznať nových ľudí a fitness centrum je miesto ako stvorené pre kontakt s novými ľuďmi. Osobne si myslím, že cvičiť chodievajú inteligentní ľudia, ktorí Vám môžu zmeniť život. Tak, ako sa to stalo mne.

Čo robím?

Ako som už napísal, táto práca nie je ani tak prácou než poslaním a skúsenosťou. Denne stretávam na tréningoch množstvo ľudí, s ktorými rozoberáme rôzne témy zo života, podnikania či cestovania. Čas, keď som s klientmi, nikdy neberiem ako nutnosť, ale skôr ako priestor na dobrý rozhovor, zisk nových skúseností a príležitosť niečo sa naučiť. Vždy som sníval o tom, aké skvelé by bolo, ak by mi niekto platil za to, čo robím rád. Nikdy by som si nepomyslel, že sa mi tento sen môže splniť.

Tým hlavným, čo chcem ľuďom odkázať, je, že fitness môže zmeniť celý ich život. Stále im kladiem otázku, či by chceli vyzerať krajšie, viac sa páčiť sami sebe, byť sebavedomejšími. Najpodstatnejšie na práci trénera je schopnosť vytvoriť tieto predstavy. Snažím sa ľuďom zmeniť život pozitívnym smerom tak, aby boli lepšou verziou seba samých a aby dokázali plniť svoje sny.

Ako to robím?

Dnešnú situáciu vo fitness vnímam z rôznych pohľadov. Najpodstatnejšia je však pomoc ľuďom. Klienti, ktorí platia za služby trénera veľké peniaze, očakávajú kvalitu. Tú sa im snažím dať, a preto robím svoju prácu s najlepším vedomím a svedomím. Čo je však kvalitou vo svete fitness? Je to kvalitný jedálniček, najlepší tréningový plán alebo najúspešnejší tréner, ktorý má za sebou množstvo ocenení? Myslím, že nič z toho. Kvalita vo fitness znamená vedieť vycítiť potreby človeka, zistiť, čo očakáva a ukázať mu, ako to spraviť.

Počas praxe som sa stretol s množstvom ľudí, ktorí prišli s rôznymi požiadavkami. Úlohou trénera je naviesť človeka na čo najsprávnejšiu cestu k svojmu cieľu tak, aby vytrvalo a dlhodobo napredoval. Nie naučiť ho cvičiť, ale nájsť zmysel v zdravom životnom štýle. Je dôležité vedieť vycítiť, kedy má klient dobrý deň, kedy má krízu, kedy je šťastný a napreduje. Často sa mi stáva, že sa s klientmi veľmi dlho rozprávam o tom, aké majú pocity a čo sa mení v ich živote tým, že menia svoj vzhľad. Množstvo ľudí, ktorí vnímajú svoj vzhľad ako problém, nosia príčinu tohto problému omnoho hlbšie v sebe. Prvým krokom je teda odstránenie problému vo vnútri človeka, v mysli a v pocitoch. Zmena výzoru je potom už len otázkou času.

Čo zato?

Verím, že ak človek nájde dôvod, prečo to robiť a má dobrého mentora, dokáže zmeniť úplne všetko. Aj môj život sa otočil a zmenil svoje smerovanie. Vytrvať je veľmi náročné – aj ja sám mávam niekedy krízu. Jednoznačne však môžem potvrdiť vďaka sebe aj mojim klientom, že starať sa o svoje telo sa rozhodne oplatí.

Ak hľadáte profesionálnu pomoc pri cvičení či chudnutí, neváhajte si objednať bezplatnú konzultáciu TU.
Pokiaľ sa Vám článok páčil, neváhajte a sledujte ma na mojom facebookovom profile → TU.

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 | All Rights Reserved

Design: Adsulting.