Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

09. 01. 2019

Koľko úsilia naozaj stojí vysnívané telo?

Pre napísanie tohto článku som sa rozhodol preto, že často vidím ľudí ako prichádzajú a odchádzajú, veľmi veľa krát vidím ako jednoducho rezignujú a prestanú veriť tomu, že naozaj môžu vyzerať lepšie, a že ich údelom naozaj nie je byť tučný alebo naopak veľmi chudý.

Rozmýšľal som nad tým ako často sa striedajú ľudia aj u mňa na tréningoch a došiel som k záveru, že zo všetkých ľudí, ktorí prídu a začnú cvičiť alebo sa len opätovne vrátia do posilňovne s tým, že to skúsia znovu, výdrží len veľmi mizivé percento. Prečo je to tak? Pretože ľudia majú často veľké očakávania a slabé nasadenie. Veľa krát vidím ako sa klient, cvičenec alebo nejaký kamarát 3-krát v týždni ocitne v posilňovni, niečo odcvičí, niečo si napíše na fb s kamarátmi pomedzi série a ide domov. Očakávania ľudí sú však enormné a preto po dvoch troch mesiacoch toho konkrétneho človeka často prestávam vídať. Každý by chcel mat krásne vyšportované telo ale nad otázkou, či urobil pre seba naozaj maximum každý len krutí pohľadom a málo kto odpovedá. Je ťažké v dnešnej dobe zosúladiť všetky aspekty života, prácu rodinu, vzťahy a popri tom sa udržiavať v perfektnej kondícii. K tomuto niet veľa čo hovoriť pretože je to tak. Každý máme svoje problémy a máme obmedzené množstvo času.  Prečo ale ľudia končia tak rýchlo ako začínajú?

Odpoveďou je to, že majú proste vysoké očakávania. Kladú na seba príliš veľký nápor, vkladajú do svojej premeny príliš veľa nadšenia, ale keď toto nadšenie opadne a ostane už iba tvrda drina v posilňovni veľa z nás končí. Sám na sebe pozorujem že cvičím už vyše 12 rokov a najlepšie výsledky, „wow efekt“ a to „know how“  s vlastným telom sa dostavilo až v tých posledných rokoch. Prešiel som pod rukami iných skúsených trénerov a od každého som si vzal niečo pre seba a až teraz viem ako reaguje moje telo, čo mám ako robiť, koľko krát cvičiť. Výsledky sa dostavia rýchlo ak sa intenzívne snažím ale podstatou dnešného článku je niečo iné.  Sám som si uvedomil že tie výsledky prídu iba vtedy ak do toho človek vkladá naozaj veľké úsilie. Niekedy sa stáva že cvičím s priateľmi aj 2 krát denne, niekedy aj 10 dni po sebe. Je nutné si priznať že si to pýta nespočetné množstvo hodín, a že sú to roky, ktoré sú za tým všetkým.

Prečo to píšem? Pretože vám chcem priblížiť to, že je to proste náročné. Každý kto si myslí, že to ide ľahko, že príde na pár mesiacov do posilňovne a urobí zo sebou zázrak sa veľmi mýli. Veľa ľudí končí pretože nevidia koniec svojej premeny, pretože sa nedokážu pozrieť naozaj pravde do oči a povedať si reálne, či na to majú alebo nie. Je reálne, že ak chodím cvičiť 2 krát v týždni, nedodržiavam stravu a režim dosiahnem svoj ciel? Ľudia často nevedia spojiť svoje predstavy o tom, ako by chceli vyzerať  s tým, čo preto môžu urobiť. A výsledok?  Výsledkom je sklamanie. Frustrácia z toho, že to nedokážem a koniec celej premeny svojho ja. Preto pri stanovení vlastného cieľa je jednou z kľúčových vecí to, aby ste reálne zhodnotili svoje možnosti a hlavne dali si dostatok času na to aby ste svoje ciele mohli splniť. Ak váhate, predĺžte svoj horizont, dajte si na to rok alebo dva ale berte to ako svoj záväzok.

A čo ak to aj tak pokašlem? V tom prípade jedinou z vecí, ktorú vám môžem odporučiť je pomoc trénera. Sám to vidím na ľuďoch ktorí prídu, nevedia čo majú  robiť a odídu ešte skôr ako by aj niečo urobili. Je dôležité mať pri sebe človeka, ktorý to s vami myslí vážne, naplánuje vám vašu cestu a dokončí s vami konečný výsledok. Naozaj veľmi veľa sa odvíja od toho akého mate trénera, či váš tréner je pre vás oporou alebo len pokladničkou na peniaze. Či vie, čo má s vami robiť, ako napredovať a čo s vami zlepšiť. Často sa stretávam  s názorom, že cvičiť je jednoduché veď „sa to naučím“. Ja osobne si myslím, že to nie je až také jednoduché, pretože ak by bolo, každý by sme boli taký akými chceme byť. Nie je to len o tom ako si sadnúť na stroj a nepokaziť ho. Ako každá vec aj táto má za sebou mnoho ďalšieho, ako je stravovanie, režim, psychické nastavenie a podobne. Preto, sám, ako tréner, ktorý to robí už vyše 6 rokov, vravím každému, že ak sa chce posunúť na vyšší level musí si nájsť správneho mentora, ktorý mu pomôže dostať sa tam. Stojí to peniaze, ktoré ťažko zarábame v práci, ale sú to najlepšie investované  peniaze pretože sú investíciou do nášho zdravia. Preto nemajte na seba prílišné nároky, buďte odhodlaný, nájdite si dobrého trénera, ktorý vás správne nasmeruje a dajte sa do toho! Stojí to veľa, ale v porovnaní s tým čo vám to prinesie je to zanedbateľné.

 

Nezabúdajte na odbornú konzultáciu, ktorú ponúkam zdarma

Kontaktujte ma pomocou formulára na stránke 
https://martinmiko.sk/#objednavka alebo správou na fb.

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 | All Rights Reserved

Design: Adsulting.