Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

27. 04. 2019

Nie je tréner ako tréner – keď cena nerozhoduje

Tak ako poväčšine, aj dnešný námet čerpám z rozhovorov s vami – mojimi klientmi. Osobne sa zvyčajne nad touto problematikou veľmi nepozastavujem, avšak dnes skúsim načrtnúť môj subjektívny pohľad na tému – CENA vs. KVALITA. Čo si myslím o kvalite trénerských služieb, ktoré sa poskytujú v mojom okolí, od čoho by sa podľa mojich skúseností mala odvíjať cena a aký by mal byť základný štandard toho, čo klient za danú cenu dostane?

Euro na hodinu?

Píšem tento blog výhradne ako vlastný názor – nie ako formu propagácie alebo osočovania iných. Vznikol kvôli ľuďom, ktorí si v dobrej viere dennodenne platia osobné tréningy preto, aby mali čím skôr a čo najlepšie výsledky. A kvôli ľuďom, ktorí sú, bohužiaľ, dennodenne zavádzaní a klamaní.

Už dávnejšie som na internete čítal článok, v ktorom boli spomenuté kritériá, podľa ktorých by sa mal posudzovať ‘dobrý tréner‘. Pamätám sa, že som sa v ňom dočítal, že dobrý tréner by nemal ísť pod 10 € na hodinu, a ešte pár iných vecí, ale toto mi ako najpodstatnejšie utkvelo v pamäti najviac. Zasekol som sa pri čítaní – prečo práve 10 €? Je to nejaké magické číslo?

Bolo to už pár rokov dozadu a ceny služieb sa menia, takže tých 10 € mi v tomto blogu poslúži ako modelová cena. Neviem ako oceňujú svoj pracovný čas iní, ale ja svoju prácu hodnotím podľa toho, čo viem ľuďom poskytnúť, ako sa k nim správam a na koľko si svoj pracovný čas profesionálneho trénera vážim. Z môjho pohľadu ide o to koľko a čoho ponúknem za stanovenú cenu. A taktiež, ak ponúknem niekomu tréning za 1 €, je pravdepodobné, že budeme mať menšiu motiváciu snažiť sa obaja. Ale ak vezmem od klienta 10 € a viac (vraj je to na Slovensku bežná, až pomerne nízka cena), mal by som ponúknuť adekvátny úžitok. Ako protihodnotu vnímam hlavne skúsenosti z praxe, vedomosti, odbornosť a celkový prístup k práci s klientom. Myslím tým súhrn všetkých vlastností a znalosti, ktoré by mal dobrý tréner mať, aby po konci tréningu odchádzal klient naozaj spokojný. Tu však nastáva veľký problém. Čo ak bežný človek-laik nevie včas ohodnotiť prácu trénera, a hlavne to, či sú jeho peniaze využité správne, a či za ne dostáva adekvátnu protihodnotu?

S týmto problémom sa stretávam na dennej báze. Teoretické vedomosti nadobudne človek štúdiom. Lenže prax sa nadobúda iba časom a skúsenosti tréner získa len počtom ľudí, s ktorými pracoval. Na jednej strane si preto nedovolím kritizovať takmer nikoho, kto s touto prácou začína, pretože sám viem, aké to pre mňa bolo na úvodnom období – a viem, ako sa k nováčikom v oblasti fitness ľudia stavajú. Každý predsa nejako začína a tých, ktorí začínajú, treba podporiť. Čo však vídím častejšie (a čo je oveľa zarážajúcejšie) je, že ľudia, ktorí vyhlasujú samých seba za profesionálnych osobných trénerov (začiatočníci aj dlhodobo pôsobiaci vo fitness svete) to nerobia preto, že ich táto práca baví a láka, ale hlavne kvôli vidine rýchleho zárobku práve vďaka nedostatočnému odhadu profesionality cvičiacim.

Zaujíma ma pohľad klientov – ide predsa hlavne o nich. Každý deň ľudia chodia do práce a ťažko zarábajú peniaze, ktoré by potom chceli minúť zmysluplne. A keďže v dnešnej dobe je, chvalabohu, IN byť fit, ľudia investujú peniaze správne a starajú sa aj o seba a svoje zdravie. Vyhľadajú si na internete osobného trénera, ktorý o sebe na novučkom webe tvrdí, že vie ako nastaviť správny stravovací a tréningový plán, a podobne. A pýta si za to nemalé peniaze.

Veľa z nás, bežných smrteľníkov, potom táto reklama osloví, a príde rozhodnutie pravidelne cvičiť s pomocou profesionála. Ak je všetko v poriadku a kladné tvrdenia trénera o sebe sú pravdivé, je to pre klienta doslova výhra. Problémom ale je, že tento scenár sa naplní len veľmi zriedka. Čo ak tréner, ktorému platím tých 10-20 € na hodinu, robí so mnou aktivity bez zmyslu a cieľa? Čo ak vysoká cena naozaj neznamená vysokú kvalitu služby?

Čo ak je to aj váš príklad?

Je smutnou pravdou, že je to skúsenosť mnohých z vás. Čo s tým ale bežný klient urobí? Nič, pretože často ani nevie posúdiť či to, čo robí, je správne alebo nie. Jediným zrkadlom sú výsledky, prípadne vzniknuté problémy (napr. ubolené kĺby kvôli nezvládnutému postoju si len ťažko nevšimnete).

Keď cvičíte a stravujete sa správne, mali by ste zaznamenať aspoň nejaké pozitívne zmeny v relatívne krátkej dobe. Ak neprídu, robíte niečo zle. Je dôležité mať oči otvorené a sledovať, ako sa k vám váš tréner správa – ako s vami pracuje, ako upravuje vaše cvičenie aj stravovanie, či sa zlepšujete, a či vidíte aspoň malé posuny.

Nebuďte prekvapení

Ak aj pri všetkej snahe nevnímate žiadne zmeny, je veľmi pravdepodobné, že ste natrafili aj vy na šarlatána, ktorý z vás iba ťahá peniaze. Môžete tomu dať ešte trochu času, ale ak sa nič nezmení, zvážte svoje rozhodnutie. Za kvalitné služby sa platí – s tým sa musíme zmieriť. Keď ale nájdete svoju motiváciu (či už je to kondička, výzor alebo zdravie), budete žasnúť nad výsledkami.

Nedajte sa oklamať ľuďmi, ktorí to s vami myslia menej vážne ako vy so sebou! Z mojich skúseností – je lepšie priplatiť si za kvalitu, ale vidieť po určitom čase výsledok, než platiť donekonečna za nekvalitnú službu a nakoniec odísť sklamaný.

Prajem Vám veľa šťastia pri výbere toho správneho trénera a nezabudnite si naozaj poctivo vyberať! Pretože je to človek, ktorý vám môže zmeniť život, alebo úplne zničiť vaše ciele…

➡ Nezabúdajte na odbornú konzultáciu, ktorú ponúkame ZDARMA✌

➡ Kontaktujte nás pomocou formulára na stránke https://martinmiko.sk/#objednavka alebo správou na FB.

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 - 2019 | All Rights Reserved

Vyrobené: RAZDVA