Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

27. 04. 2019

O tom, prečo cena nerozhoduje o kvalite a prečo nie je tréner ako tréner

Tak, ako poväčšine aj dnešný námet čerpám z rozhovoru s vami – klientmi. Osobne sa nad touto témou veľmi nepozastavujem, avšak dnes skúsim načrtnúť môj subjektívny pohľad na túto tému. Čo si myslím o kvalite trénerských služieb, ktoré sa poskytujú, od čoho by sa podľa mňa mala odvíjať cena  a aký by mal byť základný štandard toho, čo robíme.

 

Píšem tento blog výhradne ako vlastný názor, nie ako formu propagácie, alebo formu osočovania iných. Píšem ho kvôli ľuďom, ktorí denno- denne platia osobné tréningy, často v dobrej vôli, hlavne preto, aby mali výsledky a čo je bohužiaľ ešte častejšie preto, že sú títo ľudia denno- denne klamaní.

 

Raz dávno som na internete čítal článok, podľa čoho by mal byť posudzovaný dobrý tréner. Pamätám sa, že som sa v ňom dočítal, že dobrý tréner by nemal ísť pod 10 eur na hodinu a ešte pár iných vecí, ale podstatné sú tie eurá. Mňa osobne to v tej chvíli zastavilo a zamyslel som sa nad tým, prečo práve 10? Je to nejaké magické číslo? Alebo číslo, ktoré určuje štandard? Bolo to už pár rokov dozadu a ceny služieb sa menia. Neviem ako hodnotia svoju prácu iní, ale ja svoj čas hodnotím podľa toho, čo viem ľuďom dať ako sa k ním správam a na koľko si svoj čas vážim ja. Z môjho pohľadu ide o to, koľko a čoho ponúknem za stanovenú cenu. Ak ponúknem niekomu tréning za 1 euro, je pravdepodobné, že budem mať menšiu motiváciu sa snažiť. Avšak, ak vezmem od klienta 10 a viac eur, ako to na Slovensku už býva, mal by som ponúknuť adekvátnu protihodnotu. Protihodnotou vnímam hlavne skúsenosti z praxe, vedomosti a odbornosť, prístup a celkovú prácu s klientom. Myslím tým súhrn všetkých tých vlastností a znalosti, ktoré by mal dobrý tréner mať. Tu však nastáva veľký problém. Čo ak bežný človek ! laik! nevie ohodnotiť prácu trénera a hlavne to, či jeho peniaze sú využité správne, či za nich dostáva adekvátnu protihodnotu, alebo za nich dostáva len podpriemernú službu.

Tento problém vídam denno- denne. Je pravdou, že prax sa nadobúda časom a skúsenosti tréner získava len počtom ľudí, s ktorými pracoval. Teoretické vedomosti nadobudne človek štúdiom, ale len ich uplatnenie v praxi prináša naozaj znalosť tohto remesla. Preto si nedovolím kritizovať takmer nikoho, kto túto prácu robí, pretože sám viem, aké to bolo, keď som začínal a viem ako sa k nováčikom ľudia stavajú. Každý predsa nejako začína a tých, ktorí začínajú treba podporiť. Čo však ale vídam častejšie, a čo je oveľa viac zarážajúce je, že ľudia, ktorí túto prácu nerobia preto, že ju chcú robiť srdcom a preto, že ich táto práca baví a láka, ju robia hlavne kvôli tomu, že v nej vidia vidinu rýchleho zárobku. O tom, že to tak je, a že by to tak nemali robiť, a že takých ľudí je veľmi veľa nebudem písať,  pretože je to tak a inak sa to zjavne ani nechystá byť.

Mňa skôr zaujíma stránka klientov. Ide hlavne o nich. Každý deň ľudia chodia do práce a zarábajú ťažko peniaze, ktoré by potom chceli minúť nejako zmysluplne. A tak, keďže dnes je tá doba, kedy byť fit je IN, ľudia investujú peniaze správne a starajú sa o seba. V dobrej vôli veľakrát nájdu trénera na internete, ktorý má čerstvý web, kde o sebe tvrdí, že vie ako nastaviť ten správny plán, tréning a podobne, a pýta si za to nemalé peniaze. Veľa z nás bežných smrteľníkov táto reklama osloví, a preto sa rozhodnú cvičiť. Ak je všetko v poriadku a tvrdenie trénera je pravdivé a naozaj vie ako na to, tak je to pre klienta doslova výhra. Problémom ale je, že sa to stáva len veľmi zriedkavo. Čo ak tréner, ktorému platím tých 10-20 eur na hodinu, robí so mnou veci, ktoré ne-majú zmysel? Čo ak vysoká cena naozaj neznamená vysokú kvalitu služby?

Čo ak je to aj u mňa tak?

Pravdou je, že to často býva presne tak ako píšem. Čo s tým bežný klient urobí? Nič, pretože často ani nevie posúdiť či to, čo robí je správne alebo nie. Jediným zrkadlom sú výsledky. Ak robíte to, čo máte, mali by ste zaznamenať relatívne v krátkej dobe zmeny, ktoré ak neprídu robíte niečo zle. Je dôležité mať oči otvorené a vidieť, ako sa k vám váš tréner správa, ako s vami pracuje, či sa zlepšujete, a či na sebe vidíte zmeny. Ak aj pri všetkej snahe nevidíte nič, je veľmi pravdepodobné, že ste natrafili aj vy na šarlatána, ktorý z vás iba ťahá peniaze. Ak vidíte, že do vás vkladá maximálne úsilie a nefunguje to, nechajte tomu čas, ale ak vidíte, že jeho prístup je pod úroveň, a že ho vaša spokojnosť až tak nezaujíma, zvážte svoje rozhodnutie. Sme v dobe, kedy sa za kvalitné služby platí, a tie nekvalitné nechce nikto. Nedajte sa preto oklamať ľudom, ktorí to s vami myslia menej vážne ako vy so sebou! Z môjho pohľadu je lepšie priplatiť si za kvalitu, ale vidieť výsledok, než platiť donekonečna za nekvalitnú službu a nakoniec to zabaliť a odísť sklamaný.

 

Prajem Vám veľa šťastia pri výbere toho správneho trénera a nezabudnite si naozaj vybrať! Pretože je to človek, ktorý vám môže zmeniť život, alebo zničiť vaše ciele.

 

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 | All Rights Reserved

Design: Adsulting.