Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

08. 07. 2020

O tom, prečo na tréningu učím ľudí samostatnosti a aký to má efekt

Túto prácu robím už vyše 8 rokov.

Počas tejto doby mi rukami prešlo mnoho ľudí, ktorí so sebou chceli niečo robiť a boli aj takí, ktorí so sebou naozaj niečo urobili. Nebolo ich veľa, no o to viac som sa z nich a s nimi tešil z ich výsledkov. Pri spätnom analyzovaní toho, prečo niektorí uspeli a iní zase nie, som si uvedomil, že práve tí úspešní chceli vedieť viac a snažili sa byť čím ďalej, tým viac samostatnejší. Práve o tom bude tento blog, tak ak Vás to zaujíma, čítajte ďalej.

Dnes, keď už zo mňa hovoria skúsenosti, sa snažím robiť veci tak, aby fungovali, myslím tým hlavne prístup k ľuďom počas tréningu.

Keď som ako 18 ročný čerstvo skončil trénerskú školu Petra Stacha v Prahe, mal som plnú hlavu vedomostí a toho, ako by sa všetko malo robiť. Prax mi však priniesla úplne iný pohľad a dnes môžem s istotou povedať, že pracovať s ľuďmi, ktorí sú začiatočníci, je úplne iné a niekedy naučené plány prosto nefungujú.

Je jasné, že ak sa Vám pod ruky dostane človek, ktorý má perfektné návyky, pevnú vôľu a pozná systém, tak sa s ním pracuje ľahko a napredovanie závisí hlavne od dobre zvoleného postupu.

Martin Miko vypracoval tréningový plán pre ženy

Úplne iná liga sú zasa ľudia, ktorí sú na úplnom začiatku celej svojej premeny. Takí, ktorí sú ešte nezasvätení, nepoznajú žiadne techniky a nemajú ani prax.

Keďže sa vo svojej práci zameriavam práve na túto skupinu ľudí, snažím sa (a vždy som sa snažil) priniesť im základné rady a princípy čo najjednoduchšie – tak, aby si ich ľahko osvojili.

Práve preto dnes píšem tento článok.

Chcem poukázať na dôležitosť toho, ako by podľa môjho názoru mal tréner pristupovať k začiatočníkom.

Väčšina ľudí si myslí, že je správne, keď tréner nad Vami stojí a počíta Vám každé opakovanie, utiera Vám pot z čela, za každým opakovaním kričí „poď“ alebo „ešte“ a nakoniec, po tejto „namáhavej“ sérii, povie „výborná práca“. Môj pohľad je práve opačný.

Myslím si, že na to, aby si človek osvojil základné návyky, musí čo najviac vecí z tréningu absorbovať.

Nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické zručnosti, tempo, vzbudiť v sebe chuť napredovať, rozumieť tomu, čo od neho tréner chce, nie iba slepo počúvať príkazy.

Myslím si, že klient by mal byť súčasťou diania a mal by sa aktívne podieľať na tom, čo s ním tréner robí, vedieť, prečo to tak robí a kam chcú týmto postupom spoločne smerovať.

Jednoducho povedané, ak za mňa tréner urobí na tréningu všetku prácu a ja nemusím rozmýšľať nad tým, čo robíme, veľmi ťažko sa niečo naučím.

Počas 8 rokov pôsobenia som sa presvedčil o tom, že na to, aby sa z klienta-začiatočníka stal klient-pokročilý, musí pochopiť princíp napredovania.

Na to, aby vedel tento princíp využívať, musí pochopiť techniky, ktoré robíme. Na to, aby klient zvládol ľahké i zložitejšie techniky, musí poznať základné cviky a na to, aby to celé malo efekt, musí aspoň čiastočne rozumieť strave. Svojim klientom stále hovorím, že ak sa chceme posunúť na level 2, musíme zvládnuť všetky lekcie z levelu 1. Veľa ľudí má veľké oči pri plánovaní si svojich cieľov, pričom neberú do úvahy to, ako rýchlo si vedia osvojiť jednotlivé lekcie.

Práve preto si myslím, že je dôležité mať niekoho, kto vie tieto veci naučiť.

Podľa môjho názoru, tréner nie je iba na to, aby človeku povedal, koľko sérií a kde má cvičiť, ale aj na to, aby ho naučil samostatnosti – aby klient sám vedel, čo treba robiť a aby tréner zaujal postavenie sprievodcu, ktorý mu pomáha na jeho ceste za vytúženým cieľom.

Aby to nebolo len o inštruktáži toho, ako a kde cvičiť, koľko opakovaní robiť, ale aby to bolo o napredovaní.

Tréner by Vás mal posúvať a vždy Vám ukázať nový cieľ, ktorý musíte zajtra zvládnuť s vedomosťami, ktoré Vám dal včera. 😊

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 - 2019 | All Rights Reserved

Vyrobené: RAZDVA