Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

02. 05. 2018

Predstavím vám prácu trénera

Keď mi prednedávnom napísala moja bývala klientka , s ktorou mám dodnes dobrý vzťah, kedže naša spolupráca vyšla na 100%, aby som jej zhodnotil v pár vetach zmysel mojej práce, odkiaľ získavam skúsenosti a aké najčastejšie chyby robia ľudia pri cvičení, prišlo mi to ako dobrý námet na tento príspevok. Sú to celkom vecné otázky a možno mnohým z vás sa pomôžu nájsť  a lepsie pochopiť aj svoje smerovania.

Tak teda tá praca trénera, ako ju charakterizovať? Je to fajn práca, ak ju tak vnímate aj vy. Ak hľadáte pozitíva, tak nájdete aj v tomto veľa toho, čo by vám ostatní mohli závidieť. Veľa ľudí povie, peniaze, čas a podobne. Za mna najväčší prínos predstavujú kontakty, skúsenosti a nekonečné hodiny rozhovorov s klientmi. Spoznal som tu mnoho ľudí  a veľa sa toho naučil. Čo je ale najviac zaujimavé, zmenilo to aj môj pohľad na fitness. Vždy som sa uberal smerom veľkých svalov, objemov a podobne. Časom prichádzam aj ja na to, že vačšina ľudí túži vyzerať dobre, cítiť sa zdravo a byť „fit“ . Práve to sa snažím ľuďom dať v čo najkratšom čase. Naučiť ich vyzerať dobre, zmeniť ich štýl a to nielen v jedení, cvičení, ale aj celkovo. Naučiť ich vyzerať dobre, môcť sa pekne obliecť a mať zo seba dobrý pocit.

Preto myslím, že táto práca je fajn, veď prináša náležité ohodnotenie. Čo môže byť lepšie, než keď vidíte, že sa vám ľudia menia pred očami, a nejde len o výzor. Nemusíte ani dostať poďakovanie a viete že je to správne. Ak dávate ľuďom to čo chcú, spokojnosť musí prísť.

Nie vždy, tomu tak bolo a preto prejdem k skúsenostiam. Keď som začínal, vždy som sa snažil robiť veci podľa „knihy“ alebo tak, ako by sa to robiť malo. Problém je v tom, že to nesedí na každého a vlastne to ani nefunguje. Ono to funguje len občas.  Je isté percento klientov, ktorým ukážete veci tak, ako majú vyzerať, ako by sa mali robiť, oni začnú a ide to. No musím povedať, že je to velmi malé percento. Väčšina ľudí je zvláštna a vždy niečim iným, preto sa stále dookola spomína ten individuálny prístup. Pravou podstatou je zostaviť tréning a stravu na mieru každému, podľa toho, čo chce tak, aby čo najskôr zaznamenal výsledky . To je vlastne ten individuálny prístup. Z tohto dôvodu, som dá sa povedať upustil od tých zvyklostí, ktoré sa spomínajú všade v literatúre a snažím sa vnímať, čo najviac ľudí , ich pocity a napredovania. Na tréningu improvizujeme, hľadáme to najlepšie čo funguje a zároveň baví ľudí a tak je to myslim správne. Často počúvam, ako je niečo správne, niečo dobré,ako niečo len vyzerá, že je dobré alebo to vyzerá zaujímavo. Nevidím na tom nič zlé, ak to ale má efekt, čo väčšinou nemá. Svojim ľuďom stále hovorím, že to bude cesta dlhá, ale stojí zato.

Príprava je vždy najdôležitejšia, pretože šetrí čas a predchádza sklamaniu, preto ak hovoríme o skúsenostiach, rád by som podotkol, že bez všetkých tých hodín, by sa ani ten moj pomyselný „štýl“ nevyvinul a nebolo by to to, čím je to dnes. Mám rád, ak sa ľuďom darí , ak vedia ľahko pochopiť, čo od nich chcem a majú z toho dobrý pocit. Ak máme na tréningu dobrú náladu, smejeme sa, baví nás naša spolupráca a celý tréning kmitáme od začiatku az do konca, tak je to fajn. Výsledky prídu, dobrý pocit zostane, spolupráca sa prehĺbi a je to čím ďalej tým lepšie. Na záver je fajn vidieť na ľuďoch ten správny výraz, keď si povedia, bolo to dnes ťažké, ale super.

 

A kde robíme najväčšie chyby? Podľa môjho názoru najväčšou ľudskou chybou je zlyhanie, a slabá pevná vôľa. Je ľahké nastaviť tréningový plán, stravu, napísať to na papier a požadovať to od ľudí. Je ľahké robiť to, len tak bez toho, aby ste sa spýtali nato, či to vôbec je pre nich reálne, aspoň z polovice. Úplne najľahšie je to potom na nich hodiť, veď „nerobíš čo som povedal, tak preto nemáš výsledky“. No to je ľahké, ťažké je  udržať ľudí v dobrej hladine a pomôcť im vytrvať. Preto najväčšou chybou klienta je, ak zlyhá a prestane sa snažiť. Zároveň ešte väčšou chybou je, ak sa na to tréner iba pozerá a nič s tym neurobí. Sme predsa ľudia, máme si pomáhať a o to viac, ak ide aj o peniaze a očakávania. Verím, že každý môže zmeniť svoj výzor a hovorím to na základe skúseností. Každý môžme vyzerať aspoň o trochu lepšie . Už len zmenou svojho štýlu, obliekania a tým, že človek schudne sa dá urobiť veľmi dobrý dojem. Úlohou trénera je drzat človeka, ktorý vystupuje zo svojej komfortnej zóny za ruku a povedať mu, neboj sa ideme dopredu. Vtedy žiadne zlyhanie prísť nemôže. Ak áno, tak z bežných dôvodov ako vyčerpanie, ale určite nie, pre stratu chuti, a motivácie .

Všetko ostatné sú už iba detaily. Podstatné je naskočit na dobrú vlnu, odštartovať zmenu vášho ja a vydržať. Všetko ostatné už ide za vami.

 

Ak hľadáte profesionálnu pomoc pri cvičení či chudnutí, neváhajte si objednať bezplatnú konzultáciu → TU.
Pokiaľ sa Vám článok páčil, neváhajte a sledujte ma na mojom facebookovom profile → TU.

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 | All Rights Reserved

Design: Adsulting.