Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť
5 vlastností, ktoré by mal mať správny tréner

21. 06. 2017

5 vlastností, ktoré by mal mať správny tréner

Je to ako dnes, keď si spomeniem na slová českej legendy Petra Stacha, keď sme sa v prahe bavili o tom, aký by mal byť tréner. Zo všetkeho najviac mi utkvel v pamäti výrok, že by to mal byť v prvom rade fajn chlapík. S odstupom času si myslím, že je to presne tak. Mnoho ľudí v tejto sfére sa dnes prezentuje svojimi úspechmi v súťažnej kariére, perfektnou postavou a tým, akí sú dobrí, najlepší a kto vie čím ešte.

Z môjho pohľadu je to určite jeden z ukazovateľov kvality, no zamyslime sa nad tým z pohľadu cvičenca. Čo ma viac motivuje? Nie je to náhodou správny, priateľský prístup, dokonalé zladenie, podpora a psychologické vedenie celým procesom? Ideálom trénera, perfektným prístupom a výborným psychológom sa z môjho pohľadu stáva Chris Powell. Jeho program Extrémne premeny je práve o tom správnom prístupe k dlhodobému cieľu s jeho klientami. Preto dnes zhrniem základné vlastnosti, ktoré by mal mať tréner.

Prozumenie

Je tým hlavným. Je tým, na čo všetko ostatné nadväzuje. Dokonalá súhra, priatelský vzťah a perfektné výsledky sa odvíjajú v prvom rade od schopností porozumieť si navzájom. Na jednej strane by mal byť tréner, ktorý vedie svojho klienta čo najpriamejšie k výsledkom. Na strane druhej klient, ktorý sa snaží porozumieť procesu a jednotlivým krokom. Je veľmi dôležité pochopiť, v akej situácií sme pri vzájomnej spolupráci, aké máme možnosti a výsledok tohto snaženia by mal byť prienik medzi tým čo je najlepším z pohľadu trénera, a čo je najpriateľnejšie z pohľadu klienta.

Trpezlivosť

Je obzvlášť dôležitá. Na zmenu zaužívaných spôsobov klienta, na zmenu jeho života, stravovania a pohybu je potrebný čas. Pokroky sa dajú robiť dlhodobo a rýchlosť premeny človeka je veľmi individuálna. Všetko to súvisí s možnosťami klienta, s jeho snažením a s jeho schopnosťou sa čo najrýchlejšie nastaviť na ten správny režim. Preto by tréner mal byť trpezlivý a veľmi chápavý k tomu, aké má klient možnosti. Často krát sa mi stáva, že presedíme veľa času tým, že sa bavíme s ľuďmi o tom, ako vydržať, ako pokračovať a nevzdať sa. Motivácia je to, čo ma Váš tréner vo Vás vzbudiť, trvá to ale istý čas, kým sa správne nastavíte. Práve preto, je trpezlivosť trénera tak dôležitá. Je to o tom, aby sústavne a dlhodobo podporoval a motivoval Vás!

Vedomosti

Odbornosť, presnosť a vedenie tým správnym smerom krok po kroku k vysnívanému cieľu. Je to nevyhnutné. Všetko ostatné, porozumenie, psychlógia prístup sú bez vedomostí nefunkčné. Iba správnym nastavením stravovacieho režimu, tréningového plánu, individuálnemu prispôsobeniu a intenzívnemu tréningu dosiahnete požadovaný výsledok. Nech Vašu pozornosť nerozrušujú prípravky, ktoré sľubujú výsledky za minimálne snaženie. Radšej venujte pozornosť výberu trénera, ktorý popri iných vlastnostiach je aj dobrý odborník. Túto odbornosť, ale musí vedieť preniesť do praxe, preto by mali byť informácie čo najviac zrozumiteľné, pokyny veľmi jednoduché, ale zároveň efektívne.

Vedomosti trénera nehodnotia len certifikáty ktoré má, ale hlavne dostatočne dlhá prax, ktorú nadobúda rokmi skúmania seba, ale hlavne skúmaním postupov na klientoch. Tí skúsení už majú vlastný spôsob, ktorý vedia veľmi presne, jednoducho a rýchlo aplikovať na každého, s kým začnú trénovať. Je vidieť, že tréner, ktorý má skúsenosti na tréningu vie presne čo, ako, kedy a prečo robiť. Nezaskočíte ho žiadnou otázkou, a zaznamenávate výsledky a pokroky.  Tí, ktorí majú dlhoročnú prax vedia svoje vedomosti omnoho lepšie prispôsobiť individuálnym požiadavkám klienta a rýchlejšie dosahujú výsledky. Preto sa nebojte investovať hoci aj viac peňazí, ale platiť za kvalitnú službu.

Psychológia

Všetko začína v hlave. Váš tréner by mal byť tým, kto Vás veľmi rýchlo prečita, zistí kde je prameň problému a pomôže Vám ho vyriešiť. Z mojej skúsenosti väčšina týchto blokov má koreň niekde v mladosti, z neprijemných skúseností, alebo zážitkov ktoré Vás limitujú a obmedzujú Vaše myslenie tak, že si myslíte, že niektoré veci nedokážete, začnete sa brať na ľahkú váhu, zmierite sa s tým, akí ste a rezignujete na zmenu.

Toto zlé štádium sa dá vyriešiť len tak, že sa vrátite k negatívnej spomineke, preberiete ju, analyzujete a zbavíte sa jej. Potom prichádza to správne nastavenie mysle, čakanie na lepšie ja, a túžby byť lepším, urobiť pre seba viac, vyzerať lepšie, viac sa snažiť. Týmto procesom ľahšie prejdete, ak máte pri sebe osobu, ktorá Vám s tým pomôže. Na tréningu by mal byť tou osobou tréner!  Ak sa potrebujete porozprávať, mal by tam byť pre Vás, ak máte zlý deň, má tam byť pre Vás. Vždy tam má byť pre Vás.

„Fajn chlapík“

Zhrnutím by mal byť presne on. Fajn chlapík, s ktorým si prídete pokecať, cítite sa dobre, dosahujete výsledky a bavíte sa pritom. Všetky vyššie uvedené vlastnosti, sú neodmysliteľnou súčasťou trénera, ktorý by taký mal byť, preto hľadajte a vyberajte svedomito. Na tréning by ste sa mali tešiť a užívať si spoločnosť Vášho trénera, čas by Vám mal plynúť a mali by ste sa citiť dobre. Všetko ostatné príde.

Ak hľadáte profesionálnu pomoc pri cvičení či chudnutí, neváhajte si objednať bezplatnú konzultáciu TU.
Pokiaľ sa Vám článok páčil, neváhajte a sledujte ma na mojom facebookovom profile → TU.

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 | All Rights Reserved

Design: Adsulting.