Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

25. 04. 2019

Žiť obmedzený vlastným telom alebo to skúsiť zmeniť?

Dlhšie som uvažoval nad touto témou, pretože pre mnoho ľudí je táto téma takmer tabu alebo sa im o nej ťažšie rozpráva, pretože je osobná.

Veľakrát sa stretnem s názorom ľudí, ktorí už prijali samých seba, to, ako vyzerajú, ako jedia, ako fungujú a berú to ako fakt. Berú to ako fakt aj napriek tomu, že ich vlastné ja ich samých obmedzuje. Obmedzenia su veľké, niekedy až obrovské a namiesto ich riešenia ich často zámerne prehliadame. Človek je pohodlný a robiť niečo mimo svojej komfortnej zóny nás často stojí veľa odvahy, premáhania a odriekania. Nieje to  len o odriekaní jedla a nejakej malej zmene režimu. Je to o odriekaní pohodlia, na ktoré si tak radi zvykáme, a ktoré si celý život tak úpenlivo budujeme. Každý sa snaží zabezpečiť si svoj štandard, často sa naháňame za peniazmi, celý deň, celý týždeň a zabúdame na to najpodstatnejšie, a to je naše telo. Naša schránka, ktorá drží to všetko pokope. Naše telo a zdravie je zodpovedné za to všetko naokolo nás, pohodlie, majetok, prácu, rodinu. Avšak len veľmi málo ľudí si uvedomuje, že na to aby telo mohlo fungovať dlho a dobre je potrebné sa oň starať. Veď predsa nieje nič cennejšie ako naše zdravie. Práve preto ma často až zaráža ako aj mladí ľudia, či už ženy alebo muži, dokážu dovoliť sami sebe, dôjsť do toho štádia, keď sú už veľmi ďaleko normálu a priblížiť sa späť je pre nich už skôr snom, než túžbou. Bohužiaľ je nutné povedať, že v extrémnych prípadoch je už veľmi ťažké vrátiť sa späť k zdravému výzoru, a to aj napriek veľkej snahe a dlhodobému úsiliu. Čo je ale pozitívne je, že zdravotne sa telo vie veľmi rýchlo dostať do lepšieho stavu, už aj po relatívne kratšej dobe.

V jednej z mojich obľúbených kníh sa píše o 10 pravidlách pre šťastný a úspešný život. Úplne prvým pravidlom však je: „Vybuduj si dobré zvyky a staň sa ich otrokom“. Znie to možno čudne, ale vysvetlenie je jednoduché. Dobré zvyky robia dobré výsledky a zlé návyky  naopak vytvárajú tie zlé výsledky.  Toto pravido platí všade a jednou z vecí, ktorú si všímam, keď sa bavím s ľuďmi o ich stavovaní je presne to, že majú zle vybudované návyky. Návyky stravovania a denného režimu majú títo ľudia takmer vo väčšine úplne zlé, a preto aj ich výsledky sú negatívne. Prečo ale píšem tento článok? Zmyslom nieje poukazovanie na túto skutočnosť, ale skôr poukázanie na to, ako sa ľudia k tomuto štádiu zvyknú postaviť.

V drvivej väčšine prípadov vidím, ako ľudia zámerne prehliadajú svoje zlé návyky a ospravedlňujú sa alebo odkladajú svoju zodpovednosť na neskôr. Avšak len vy samy ste tí, ktorí môžete tento stav a tieto návyky zmeniť. Je dôležité si uvedomiť, že žiadny tréner, výživový poradca ani doplnky stravy za vás neprevezmú zodpovednosť za vaše návyky, a preto vám nemôže pomôcť nikto iný okrem vás.

Ako sa ďalej v pravidle píše, „staň sa ich otrokom“, aj vymaniť sa z otroctva zlých návykov je extrémne ťažké a trvá to niekedy príliš dlho. Príliš dlho na to, aby ste to vzdali alebo naopak preukážete sebe a svojmu „ja“, že na to máte a vydržíte. Doba, počas ktorej ľudia menia svoje návyky zo zlých na dobré je relatívna a u každého individuálna, avšak ja vravím, že čím skôr sa do toho pustíte, čím viac úsilia a poctivosti do toho dáte, tým skôr sa vám podarí zaznamenať zmenu.  Ja osobne mám rád a vždy to aj novým klientom hovorím, že ideálom je „dobrá spolupráca“ kedy ja poviem čo majú robiť a oni to tak robia. Vyslobodiť sa z otroctva svojich návykov je ťažké a nikto to nemôže urobiť za vás, pretože je to takmer výhradne stav mysle a toho, čo chcete robiť, avšak veľmi dobre ľuďom padne, keď majú pri sebe niekoho, kto im povie, ako ďalej, ako začať a čo robiť aby ste boli z toho čo najskôr vonku. Preto si myslím, že u väčšiny ľudí, ktorí sa rozhodnú cvičiť je dôležité mať spočiatku trénera, ktorý vie ako s vami pracovať. Obzvlášť si to myslím pri ľuďoch, ktorí trpia už vysokou nadváhou alebo obezitou, pretože u týchto ľudí je predpoklad, že ak to nechali dôjsť do tohto štádia, budú pokračovať aj ďalej bez zmeny správania, pretože sú už v štádiu, kedy samých seba ospravedlňujú a odkladajú svoje akútne starosti na neskôr. Kedy nastane doba „neskôr“ je otázne, tak isto, ako aj to, či sa už bude dať vrátiť z tohto štádia. Je to na každého osobnom zvážení, čo so svojim telom urobí. Zodpovednosť preberáme sami za seba, aj keď sa to ľuďom počúva ťažko, je to tak. Ak ťažko naberáte odvahu, pozrite sa na všetky tie veci, v ktorých vás vaše „ja“ obmedzuje. Chceli by ste byť štíhlejší, viac sa páčiť kolegom, možno máte komplex menejcennosti alebo ani nevychádzate von, pretože si myslíte, že o vás už nikto nemá záujem, lebo máte nadváhu. S lepšou kondíciou máte otvorených viac dverí, môžete začať s turistikou, skúsiť nejaký nevy šport alebo niečo, o čom ste snívali, že budete robiť. Ľudia nečakajte na zmenu,  ona si po vás nepríde. Musíte začať  a urobiť  prvý krok!

A čo s tými, ktorí sa rozhodnú svoj problém riešiť? Čaká ich náročný začiatok a v drvivej väčšine prípadov aj výrazná zmena ich stavovania a denného režimu. Nebudeme si klamať, ale je to proste tak. Avšak, ak tréner vie, ako s vami pracovať, zmeny nemusíte pocítiť drasticky a výsledky prídu veľmi skoro. Je dôležité vedieť ako to robiť a pracovať dlhodobo a kontinuálne.

Všetci úspešní ľudia sa zhodujú na jednom z pravidiel úspechu a tým je vytrvalosť.

Budte aj vy vytrvalí a budete úspešní! 🙂

 

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 | All Rights Reserved

Design: Adsulting.