Martin Miko

Váš osobný tréner

+421 915 316 620

Prvý tréning zdarma
facebook
< Naspäť

25. 04. 2019

Žiť obmedzený vlastným telom alebo to skúsiť zmeniť?

Často sa stretávam s nespokojnými a nezdravými ľuďmi, ktorí už prijali samých seba – ako vyzerajú, ako jedia, ako fungujú. Berú to ako fakt, aj napriek tomu, že ich toto vlastné ‚ja‘ obmedzuje. Namiesto riešenia obmedzení ich však často zámerne prehliadajú. Sú pohodlní a odmietajú robiť čokoľvek mimo svojej komfortnej zóny – vraj ich to stojí veľa námahy a odriekania.

A ja sa ako osobný tréner len chytám za hlavu…

Načo sú nám peniaze, keď si ich neužívame v zdraví?

Každý sa snaží zabezpečiť si svoj štandard – mnohokrát sa kvôli nemu dennodenne priam naháňame za peniazmi. Problém je ale, ak je takéto ‚naháňanie‘ jediný pohyb, ktorý denne urobíme! Popri tejto ‚naháňačke‘ totižto zabúdame na to najpodstatnejšie čo vlastníme – naše telo.

Nie nadarmo sa hovorí, že nie je nič cennejšie ako zdravie. Keby bolo ale také jednoduché byť zdravý, že? Neprekvapím vás – nie je to až také ľahké. Áno, stojí to nejaké to odriekanie pohodlia (jedla, posedávania, a podobne). Avšak je potrebné položiť si jednu dôležitú otázku – ako dlho chcete, aby vám vaše telo slúžilo?

Zaráža ma, ako si hoci aj mladí ľudia (ženy aj muži) dovolia dôjsť do štádia, keď sú už tak ďaleko od normálneho zdravého tela, že vrátiť sa späť k prirodzenému vitálnemu ‚ja‘ je skôr vzdialeným snom ako reálnym cieľom. A zo svojej praxe trénera vás musím upozorniť, že som sa stretol aj s prípadmi, kedy bolo naozaj veľmi náročné vrátiť sa k zdravému výzoru aj napriek dlhodobej intenzívnej snahe.

Má to ale pozitívum – aj keď je to ťažké, nie je to nemožné!

Je to o návykoch

V jednej z mojich obľúbených kníh sa píše o 10 pravidlách pre šťastný a úspešný život. Úplne prvým pravidlom je: „Vybuduj si dobré zvyky a staň sa ich otrokom“. Znie to možno zvláštne, ale toto pravidlo má jednoduché vysvetlenie. Dobré návyky prinášajú dobré výsledky a zlé návyky naopak vytvárajú zlé výsledky. Tak prosté to je.

Toto pravidlo platí všade a jednou z vecí, ktorú si všímam pri rozhovore s ľuďmi (napríklad o ich stravovaní), sú zle vybudované návyky. Jedenie aj denný režim majú títo ľudia takmer vo väčšine zaužívaný úplne zlé – a preto sú aj ich výsledky zlé.

Prečo teda píšem tento blog?

Cieľ je jednoduchý – povzbudiť každého, kto si toto uvedomuje. V drvivej väčšine týchto prípadov totiž skôr vidím, ako ľudia zámerne prehliadajú svoje zlé návyky, ospravedlňujú si ich alebo odkladajú zmenu na neskôr. Avšak len oni môžu svoje zvyklosti zmeniť. Je dôležité si uvedomiť, že žiadny tréner, výživový poradca ani doplnky stravy za vás neprevezmú zodpovednosť za vaše návyky, a preto vám nemôže pomôcť nikto iný – okrem vás!

Aj ja sa snažím, aby boli moji klienti otroci! Ale nebojte, iba svojich návykov. Nie však tých zlých, ale len tých zdraviu a šťastnému životu prospešných. Vyslobodiť sa z otroctva svojich škodlivých zvykov je často komplikované, ale keďže je to najmä súboj s vlastnou mysľou, nikto to nemôže urobiť za vás!

Väčšinou však veľmi dobre ľuďom padne, keď majú pri sebe niekoho, kto vie ako začať a čo robiť, aby boli z toho škodlivého komfortného kolotoča čo najskôr vonku. Preto si myslím, že u väčšiny ľudí, ktorí sa rozhodnú cvičiť, je dôležité mať na začiatku trénera, ktorý ich vie nasmerovať správnym smerom.

Obzvlášť to platí pri ľuďoch, ktorí už trpia vysokou nadváhou alebo obezitou, pretože u týchto osôb je predpoklad, že ich nezdravé zvyklosti sú naozaj hlboko zakorenené, keďže ich dostali až do extrémneho štádia. Samých seba potom zvyčajne vehementne ospravedlňujú a odkladajú svoje akútne útrapy so vzhľadom či zdravím na neskôr. Kedy nastane to ‚neskôr‘ je ale otázne – tak isto, ako je aj otázne ako rýchlo sa im podarí vrátiť sa z takéhoto štádia naspäť do prirodzeného normálu.

Tak pustiť sa do tej zmeny alebo nie?

Aj keď sa to počúva ťažko, je na každého osobnom zvážení, ako so svojim telom a zdravím naloží. Ručím vám ale za to, že ak sa vám podarí nájsť svoju skutočnú motiváciu, ste na polceste. Chcete byť štíhlejší? Viac sa páčiť spolužiakom/kolegom? Nájsť si partnera či sa páčiť tomu svojmu? Alebo možno poraziť pocit menejcennosti a vychádzať von spokojnejší sami so sebou?

Nečakajte na zmenu, rozhodnite sa pre ňu!

S lepšou kondíciou, výzorom aj zdravím budete mať v živote otvorených viac dverí, to vám viem zaručiť. Len musíte začať – urobiť prvý krok!

Záver pre tých, ktorí motiváciu našli

A čo s tými, ktorí sa teda rozhodnú svoj problém riešiť? Čaká ich náročný začiatok, nebudeme si klamať. Ale aj skvelé výsledky. Chcem sa s vami ale podeliť o jedno upozornenie, ktoré ste už možno vydedukovali aj z vlastného okolia – keď od začiatku nebudete meniť veci správne, môžete si ublížiť.

Ak sa pustíte do hladovania alebo si nastavíte nesprávny jedálniček, straumatizujete si trávenie. Ak sa zase na vlastnú päsť pustíte do cvičenia v posilňovni, môžete si kvôli nesprávnemu držaniu tela či zbytočne namáhavým opakovaniam napríklad poškodiť kĺby.

Preto mám odporúčanie – nájdite si profesionálnu pomoc, nech tá zmena stojí za to! 😉

➡ Nezabúdajte na odbornú konzultáciu, ktorú ponúkame ZDARMA✌

➡ Kontaktujte nás pomocou formulára na stránke https://martinmiko.sk/#objednavka alebo správou na FB.

Toto sú TOP 6 doplnkov stravy podľa Maťa Mika
prezradím Vám ako často cvičiť
viac

MARTIN MIKO © 2016 - 2019 | All Rights Reserved

Vyrobené: RAZDVA